2016 Honor Scholars

2016 Honor Scholars Recipients

Below are the names of the Honor Scholars that were awarded at the 2016 Honors Convocation.

  • College of Arts, Sciences, and Letters

    American Studies: Pamela Ammiano
    Anthropology: Angelina Camilleri
    Applied Statistics: Joshua Postel
    Art History: Mary Smith
    Biochemistry: James Plumb
    Biology: Jessica Snow
    Chemistry (ACS): Luke Harding
    Communications: Siham Al-Ali
    Criminology and Criminal Justice Studies: Alexis Jackson
    Earth Science: Bailey Glassford
    Economics: Thomas Mehall
    English: Taylor Lenze
    Environmental Science: Thomaz Carvalhaes
    Environmental Studies: Ramzi Badwi
    French Studies: Thomas Boik
    General Studies: Sharon Gregory
    Hispanic Studies: Andrea Wheatley
    History: Hina Haider
    Humanities: Afaf Humayun 
    Journalism and Screen Studies: Elizabeth Lundy
    Liberal Studies: Elizabeth Kubera
    Mathematics: Chase Rosenthal
    Microbiology: Jenna Olson
    Philosophy: Kyle Burnard
    Physics: Jason Lerner
    Political Science: Alexander Bedz
    Psychology: Jessica Gaskin
    Social Studies: Evelyn Cramton
    Sociology: Asma Huzair
    Urban and Regional Studies: Kaylah VanWasshnova
    Women's and Gender Studies: Laura Sanchez
    Graduate Program in Psychology: Batoul Berri
    Graduate Program in Applied and Computational Mathematics: Junzuan Li
    Graduate Program in Public Administration: Kristin McDonough
    Master of Science in Environmental Science: Jennifer Kelleher-Hazlett

  • College of Business

    Accounting: Noor Sidiqi
    Digital Marketing: Rachel Ruta
    Finance: Flavia Munta
    General Business: Natasha Rao
    Human Resource Management: Jessica Lanasky 
    Information Technology Management: Shiju Wilson
    Management: Steven Berlinski
    Marketing: Lisa McGann
    Supply Chain Management: Maria Rodriguez
    Graduate Program in Accounting: Brenda Grimes
    Graduate Program in Accounting and Finance: Christopher Allen
    Graduate Program in Business Administration: Jeffrey Wickman
    Graduate Program in Business Analytics: Ngoc Phan
    Graduate Program in Finance: Daniel Millman
    Graduate Program in Supply Chain Management: Muhammad Shah Faisal Durrani
    Graduate Program in Information Systems: Swaroopa Goturkar
    Dual Degree Graduate Program in Business Administration and Master of Science in Finance: Vasilios Manios
    Dual Degree Graduate Program in Business Administration and Master of Science in Industrial & Systems Engineering: Jeffrey Wyatt

  • College of Education, Health, and Human Services

    Community Health Education: Alba Montenegro
    Graduate Program in Health Information Technology: Nancy McMahon 
    Health Policy Studies: Abeer Yassine
    Public Health: Karlene Koos
    Bachelor of Arts in Education (Social Studies): Hannah Temple
    Bachelor of Arts in Education (Science Studies): Kelli Zaranka
    Bachelor of Arts in Education (Special Education): Sheereen Tarraf
    Bachelor of Arts in Education (Early Childhood): Christina Raffoul
    Bachelor of General Studies: Elizabeth Tosto
    Bachelor of Arts in Education (Mathematics Studies): Mya Ray
    Bachelor of Arts in Education (Language Arts): Natalie Mrukowicz
    Bachelor of Arts in Education (Reading): Josselyn Gorman
    Master of Arts in Early Childhood Education: Michelle Griffin
    Master of Arts in Education: Mathew Woznicki
    Master of Arts in Educational Leadership: Lindsey Pignatiello
    Master of Arts in Educational Technology: Susan Jabara
    Master of Education in Special Education: Ruth Ann Spalink
    Master of Science in Science Education: Brenda Settle
    Master of Arts in Teaching: John Demko
    Doctorate of Education (Ed.D.): Page Boyer

  • College of Engineering and Computer Science

    Bioengineering: Lukas Aaron Underwood
    Computer Engineering: Jeff Kibbe
    Computer and Information Science: Paul Katarzis 
    Electrical Engineering: Aaron Ward
    Industrial and Systems Engineering: Brigitte Hutter
    Mechanical Engineering: Brandon Michael Schwartz
    Manufacturing Engineering: Keith Cardillo
    Robotics Engineering: Benjamin Pollatz
    Software Engineering: Ryan Bisson
    Graduate Program in Automotive Systems Engineering: Sahil Nagpal
    Graduate Program in Computer Engineering: Daniel Luedtke
    Graduate Program in Computer and Information Science: Simrandeep Kaur
    Graduate Program in Electrical Engineering: Jamal Alezzani
    Graduate Program in Engineering Management: Alireza Mohammadi
    Graduate Program in Industrial and Systems Engineering: Khaled Almahshi
    Graduate Program in Information Systems and Technology: Urvi Patel
    Graduate Program in Mechanical Engineering: Monica Ann DuBois
    Graduate Program in Program and Project Management: Haider Aljumaili
    Graduate Program in Software Engineering: Thomas Green

Back to top of page